strona główna archiwum
Pod patronatem "REJSU"...
Poprzedni artykul
Nastepny artykul

CHODŹCIE Z NAMI!
Krzysztof Rosiński, Zbigniew Malicki

 

Jachty klasy 730 to propozycja dla żeglarzy z żyłką sportową i smykałką do rozmaitych innowacji, których liberalne przepisy nie zabraniają. Żeglowanie na nich daje przedsmak regat na dużych regatowych jachtach morskich.

Klasa regatowa 730 powstała w Polsce przed czterema laty. Jest to dynamicznie rozwijająca się grupa sportowych jachtów kabinowych. Zaczęto ją również doceniać w Niemczech i Czechach. Dzieje się to dzięki temu, że bardzo dobrze spisuje się zarówno w warunkach morskich, jak i śródlądowych, osiągając imponujące prędkości. Jachty klasy 730, mimo dosyć dużych gabarytów, są łatwe w transporcie i niezbyt kosztowne. Kompletny jacht, na którym może się ścigać od 4 do 5 osób, można zakupić już za 40 000 zł.

Dominują 3 konstrukcje:

MK Café 24 i Gemini 2000 - Judel & Vrojlik Design (stocznia Gemini)
Majestic 24 - Andrzej Skrzat (Ostróda Yacht)
GIN 730 - Adam Ginter (G&G Yachts)
Istotnymi parametrami wpływającymi na kształt jednostki są wymogi dotyczące zagospodarowania przestrzeni kadłuba oraz stateczności jednostki. Mimo to istnieje duża swoboda w stosowaniu rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych: od dowolnych materiałów na żagle i kadłub poprzez dowolne kształty, wymiary, masy płetw, aż po takielunek - z masztami obrotowymi włącznie. Dzięki możliwości stosowania różnych, często rewolucyjnych rozwiązań, jest to klasa, która będzie się w dalszym ciągu rozwijała. W przeciwieństwie do monotypów, dzięki różnym eksperymentom jachty klasy 730 będą coraz doskonalsze. Już w tej chwili uchylny genakerbom czy mechaniczne napinanie takielunku zaczynają być standardem.

Zalety jachtów klasy 730

- są pomostem między małymi łódkami mieczowymi a dużymi jachtami morskimi;
- przypominają swoje popularne odpowiedniki na świecie - J24, Melges 24 - lecz są od nich znacznie szybsze;
- mają wyjątkowo dużą sprawność regatową, dając załodze możliwości autentycznego sportowego wyczynu;
- jest to klasa bardzo wymagająca technicznie, a co za tym idzie, doskonale nadaje się do kontynuacji kariery regatowej dla zawodników klas olimpijskich - wśród załóg jachtów walczących o prymat w klasie można spotkać wielu byłych olimpijczyków, mistrzów świata, Europy i okolic...

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie Regatowe Klasy 730 prosimy o kontakt:
"Stowarzyszenie Regatowe Klasy 730"
ul. Górskiego 4/27 00-033 Warszawa
tel./fax 0-22-827-31-29 tel. 0-22-827-05-20
www.server.pl/race730

Dalszy ciąg znajdziecie w magazynie.

 

REJS
Magazyn Żeglarzy i Motorowodniaków
Maj, 2000