strona główna archiwum

 

DACZA NA WODZIE

"Domek na wodzie" uniezależnia nas od miejsca, można go na dowolny czas zacumować tam, gdzie nam się akurat podoba. A po sezonie odprowadza się go na miejsce gwarantujące bezpieczne zimowanie.

Bohdan Małolepszy

 

 

Coraz powszechniejszy jest zwyczaj spędzania wolnego czasu we własnym domku w lesie nad brzegiem rzeki czy jeziora, gdzie można jeszcze znaleźć ciszę i spokój. Jednakże w niektórych bardziej atrakcyjnych miejscach już dawno brakuje miejsc na budownictwo rekreacyjne.
Czy nie lepiej więc zbudować sobie motorowy dom o własnościach nautycznych?

Rozwinięta sieć dróg wodnych Europy i około 3900 km dróg wodnych w kraju połączonych ze szlakami europejskimi pozwoli na podróżowanie takim "domkiem" po całym niemal naszym kontynencie. A jeśli zostanie on zbudowany pod nadzorem instytucji klasyfikacyjnej według dokumentacji zatwierdzonej np. dla morskiej żeglugi przybrzeżnej, to można nim pływać także po wodach morskich i docierać, np.: przez Cieśniny i kanał Göta do Sztokholmu, a dalej przez Alandy do Finlandii, albo też do Marsylii i wzdłuż Lazurowego Wybrzeża do Włoch i Grecji, a także do portów tureckich i afrykańskich. Cena takiego jachtu, zwłaszcza wybudowanego własnymi rękami, będzie wielokrotnie niższa od ceny stałego domu na lądzie. Także koszty stałe eksploatacji, jeśli użyje się do budowy odpowiednich materiałów eliminujących potrzebę corocznych prac konserwacyjnych, nie będą większe.

Założenia

- koszty budowy i eksploatacji ograniczone do minimum,
- wszystkie wersje przeznaczone do budowy amatorskiej przez niezbyt wprawnych budowniczych,
- czas budowy surowego kadłuba: 3-4 miesiące dla zespołu 2 monterów + spawacz (wersja stalowa),
- zakres pływań: wody śródlądowe i przybrzeżne, wody morskie *bKMIII tur,
- załoga: max. 8 osób,
- autonomia pływania bez uzupełniania zapasów 30 dni, zasięg 1500 km,
- zbiorniki paliwa: 1500 litrów,
- zbiorniki wody: 1000 litrów,
- zbiorniki ścieków: 1000 litrów,
- wyposażenie wnętrza zapewniające pełny komfort przebywającym na jachcie.

... [Dalszy ciąg w magazynie]

 

Poprzednia

Następna