strona główna archiwum
Czartery...
Poprzedni artykul
Nastepny artykul

NA ŻAGLE DO GRECJI
Zbigniew Nowak

 

Dodekanez to ponad piędziesiąt wysp i wysepek położonych w zasięgu wzroku.Jeśli nie pływałeś po morzu, a wybierasz się "na żagle" do Grecji, to najlepiej zaczynać od Wysp Jońskich. Tam żegluje się prawie jak po Mazurach. A najbardziej wymagające żeglarsko są Cyklady.

W marcowym "Rejsie" pisaliśmy o cenach i warunkach czarterów, m.in. właśnie w Grecji. Teraz dostarczamy więcej informacji szczegółowych i sugestii czysto żeglarskich. Rejs w Grecji niemal gwarantuje atrakcyjny wypoczynek wśród wspaniałych krajobrazów i licznych śladów antycznej historii. Niemal... Bo warunkiem jest wybór niezawodnej, solidnej firmy czarterowej, która przede wszystkim zapewni nam jacht nie sprawiający żadnych kłopotów. Toteż decydując się na czarterowy urlop, lepiej nawet zapłacić nieco więcej i wiązać się z takimi firmami, które dysponują nowymi jachtami z renomowanych stoczni, takich jak Bavaria, Beneteau, Dromor, Dufour, Gib'sea czy Jeanneau, i eksploatują je przez rozsądny okres czasu, to jest nie dłużej niż dziesięć-dwanaście lat.

kanalł Koryncki - najkrótsza droga z Wysp Jońskich na Cyklady.Jachty powinny być wyposażone w windę kotwiczną (na jachtach ponad trzydziestostopowych elektryczną), żagle rolowane (zarówno genua, jak i grot), bimini (to taki daszek od słońca, rozpięty na stelażu nad kokpitem), silnik renomowanej firmy, zadowalający zestaw instrumentów nawigacyjnych, toaletę z prysznicem (na jachtach ponad trzydziestosześciostopowych dwie), lodówkę, kuchenkę gazową, w miarę możliwości instalację gorącej wody.

Oferta powinna obejmować rejony jak najatrakcyjniejsze pod względem turystycznym, ale jednocześnie pozwalające cieszyć się urokami żeglarstwa morskiego także żeglarzom o małym doświadczeniu morskim lub wręcz nie mającym takiego doświadczenia. Do takich należą Wyspy Jońskie, Wyspy Argolidzkie i Sarońskie, Sporady, Cyklady i Dodekanez.

Niektóre firmy oferują poza bare boat charter (czyli wypożyczeniem jachtu do indywidualnej żeglugi), także tzw. flotilla charter (czyli żeglugę w grupie innych jachtów). Pozwala to oswoić się z żeglarstwem morskim tym chętnym, którzy nigdy dotąd nie wypłynęli na szersze od mazurskich wody. Godny polecenia jest zwłaszcza flotilla charter na Wyspach Jońskich, gdzie łagodne i stabilne warunki atmosferyczne, niewielkie odległości pomiędzy poszczególnymi portami i fakt żeglowania głównie po osłoniętych wodach pomiędzy wyspami a lądem stałym sprzyjają szuwarowym żeglarzom.

Zanim zdecydujemy się na wybór rejonu i formy czarteru, odpowiednio do naszych umiejętności i upodobań, dobrze jest dowiedzieć się czegoś na temat różnych akwenów żeglarskiej Grecji.

Wyspy Jońskie

Majestatyczna Kreta - żeglarski cel dla ambitniejszych.Archipelag ten, rozciągający się wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji, liczy przeszło dwadzieścia wysp i wysepek. Północne Wyspy Jońskie leżą u wybrzeży Epiru, południowe - na południe od Peloponezu, wreszcie środkowa i największa część archipelagu sąsiaduje z wybrzeżem Etolii. W środkowej grupie Wysp Jońskich leżą między innymi Itaka (Ithaca) - ojczyzna Odyseusza i Scorpios - prywatna wyspa rodziny Onassis.

Aktywność żeglarska skupia się wokół północnej i środkowej grupy wysp Jońskich. Główne bazy żeglarskie w tym rejonie znajdują się w miejscowości Gouvia na wyspie Kerkira (Korfu), jednej z północnych Wysp Jońskich; w Preveza, urokliwym miasteczku leżącym na kontynencie, nad zatoką, na której flota Oktawiana Augusta pokonała połączone siły Marka Antoniusza i Kleopatry w bitwie pod Akcjum; a także w Lefkas, stolicy wyspy o tej samej nazwie, najbardziej na północ wysuniętej ze środkowej grupy Wysp Jońskich.

Powiększenie mapy.Wyspy Jońskie zadziwiają przybyszów bujną zielenią porastających je lasów i urozmaiconą linią brzegową pełną malowniczych zatoczek, ukrytych plaż i tajemniczych grot. Wśród oliwnych gajów i cyprysów lśnią bielą ścian rybackie wioski i wznoszą się mury zbudowanych przez Wenecjan fortec.

Najlepszy termin na odwiedzenie Wysp Jońskich to okres od połowy maja do końca czerwca lub od początku września do połowy października. Lipiec i sierpień są tu - podobnie zresztą jak w całej Grecji - dla miłośników upałów.

Dalszy ciąg znajdziecie w magazynie.

 

REJS
Magazyn Żeglarzy i Motorowodniaków
Kwiecień, 2000