REGATY TELSTRA SYDNEY TO HOBART


Agata SkowronNalborczyk
www.orient.uw.edu.pl/~agatanal
Tomasz Dwornicki „Agrest”
  www.zagle.silesia.pl

     Znaczące regaty zawsze przyciągają media, a przez to i reklamodawców. Z tego powodu organizatorzy, dbając o dostępność informacji o regatach, zamieszczają wiele wiadomości i relacji na temat wyścigów także w najszybszym z mediów, czyli Internecie.

     Jedne z najsławniejszych regat, z Sydney do Hobart, mają wiele serwisów. Największy i najciekawszy z nich to oficjalna strona organizatorów regat, czyli Cruising Yacht Club of Australia (CYCA) oraz Royal Yacht Club of Tasmania (http://s2h.tas.gov.au/).

     Zeszłoroczne 54th Telstra Sydney to Hobart Yacht Race ze względu na swój tragiczny przebieg przyciągnęły szczególną uwagę mediów na całym świecie, choć i tak zazwyczaj towarzyszy im duże zainteresowanie - regaty te zaliczane są przecież do najbardziej prestiżowych obok Fastnet, Whitbread i America's Cup.

     Serwis internetowy regat SydneyHobart to naprawdę skarbnica wiedzy o nich samych, ich miejscu i przebiegu.

     Wiele stron tego serwisu zawiera relacje nagrane w postaci plików audio (do posłuchania), a także animacji, czy fragmentów telewizyjnych relacji. Historia regat to około 20 minutowa audycja - wystarczy jedynie słuchać. Serwis posiada oczywiście listę wszystkich jachtów uczestniczących w regatach, zaś każdy jacht swoją własną stronę ze zdjęciem, informacjami o skipperze, armatorze, konstruktorze oraz składem załogi, a także dokładnymi wynikami. Wszystko to wzbogacone jest galerią zdjęć z samych regat, z której można wybrać zdjęcia każdej jednostki. Serwis zawiera także informacje o portach, do których zawijają jachty; nie zapomniano o panoramicznych zdjęciach najciekawszych miejsc.

     Oczywiście nie mogło zabraknąć wyników, z podziałem na systemy IMS, CHS oraz PHS, czy listy jachtów, które wycofały się z regat. Opis zawiera dokładne informacje o wynikach, czy pozycjach poszczególnych jachtów, włącznie z rysunkami pokazującymi pozycję jednostki na uproszczonej mapie, obejmującej Australię i Tasmanię.

     Co jeszcze znajdą tu internauci? Np. dział „Media” zawiera wywiady ze skipperami i armatorami, opisy ciekawych sytuacji z trasy regat, wrażenia załogi, sensacje i niespodzianki, a wszystko to wzbogacone zdjęciami wprost z trasy; wiele informacji przedstawionych jest w postaci klipów video lub audio. Nie brakuje także elementów humorystycznych - serwis daje możliwość pogrania w słynną grę „w okręty” z kolegą lub komputerem, są tu też żarty rysunkowe, ośmieszające żeglarstwo i spotykane w nim sytuacje.

     Cały serwis regat SydneyHobart to przemyślana i dobrze wykonana praca. Elegancki i czytelny, zawiera kompletny zestaw informacji, jest łatwy i przyjazny w dostępie, daje możliwość śledzenia na bieżąco wiadomości z trasy regat. Jedynym mankamentem jest obciążenie łącz internetowych z Polski za granicę, co zmusza do dość długiego oczekiwania na zgłoszenie się serwisu, a jego bogata oprawa graficzna wymaga od nas przy pierwszej wizycie nieco cierpliwości i dobrego komputera.

     Pamiętajcie, żeby za rok zaglądać do tego serwisu w czasie trwania regat SydneyHobart!

* * *

     Wiadomości z trasy regat SydneyHobart można było śledzić także na stronach australijskich agencji informacyjnych, jak np. Australian Broadcasting Corporation (http://www.abc.com.au/news/sport/yachting), gdzie na bieżąco pojawiały się informacje na temat przebiegu wyścigu, a teraz widnieją doniesienia np. o wszczęciu dochodzenia w sprawie śmiertelnych wypadków w ich trakcie.

Porzednia strona

Poprzednia

Następna

Następna strona

1999 Wszystkie prawa zastrzeżone